Problem ze wskaźnikiem paliwa

Moderator: Dziki Mar

ODPOWIEDZ
Czaku
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 cze 2024, o 11:39
VIN: WDB2037431A575553

Problem ze wskaźnikiem paliwa

Post autor: Czaku »

Mam problem ze wskaźnikiem paliwa w Mercedesie W203 C200 2002r coupe.

Sytuacja wygląda następująco:
Wskaźnik wydaje się działać poprawnie od połowy baku w górę, ale przestaje funkcjonować, kiedy poziom paliwa spada poniżej połowy.
Innym słowy, poziom widziany na wskaźniku to zawsze połowa lub więcej.
Sprawdziłem okablowanie miedzy wskaźnikami a modułem SAM - jest oki.
Oba wskaźniki wykazują rezystancje, która zmienia się wraz z położeniem pływaka.
Zmieniając położenie lewego pływaka (za fotelem kierowcy) jego rezystancja mierzona w kOhm sie zmienia, a wskaźnik pracuje w zakresie od połowy do pełnego baku, co wydaje sie być oczekiwanym zachowaniem.
Ustawiając lewy pływak w pozycji minimalnej i zmieniając położenie prawego pływaka nie dzieje się nic na wskażniku paliwa. Na mierniku widać, że rezystancja mierzona w tym przypadku w Ohm się zmienia jednak nie powoduje to żadnej reakcji wskażnika.
Brak błedów w module SAM. Zmiana modułu SAM na kolejny o tych samych numerach też nic nie dała (203 545 24 01 HW:3702 SW:4802).
Odłączenie którego kolwiek z pływaków powoduje przerwe w obwodzie i wówczas wskaźnik pokazuje zero, czyli pusty bak. Kontrolka rerzerwy świeci po przekręceniu zapłonu, po odpaleniu pojazdu gaśnie. Niestety przy użyciu dostępnych mi interfejsów diagnostycznych nie jestem w stanie sprawdzić parametrów dotyczących stanu paliwa widzianego przez moduł SAM. Łacząc się z Deską (zegarami), gdzie również brak błędów, ilośc paliwa jest adekwatna do aktulnego wskazania wskaźnika, czyli zmienia sie od 30l w górę.

Nie znalazłem podobnego przypadku i tym samym rozwiązania. Może ktoś ma jakiś pomysł? Będe również wdzięczny za informacje jaki zakres rezystancji powinien mieć każdy z pływaków.
Czaku
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 cze 2024, o 11:39
VIN: WDB2037431A575553

Re: Problem ze wskaźnikiem paliwa

Post autor: Czaku »

Problem rozwiązany.

Zamontowany był niewłaściwy pływak z prawej strony (za pasażerem).
Dla potomnych:
- każdy z pływaków odpowiada za osobną połowę baku
+ prawy od zera do połowy
+ lewy od połowy do pełnego
- występują i dopuszczalne są dwa różne rodzaje czujników, ale żeby wszystko działało poprawnie, w obu komorach muszą być zamontowane takie same
- jak wspomniałem wyżej oba pływaki powinny mieć taki sam (lub zbliżony) zakres rezystancji
+ pierwszy rodzaj ma zakres 1 - 100 ohm
+ drugi rodzaj ma zakres 50 - 800 ohm
- w obu powyższych przypadkach wartość rezystancji jest odwrotnie proporcjonalna do napełnienia komory, czyli im mniejsza wartość rezystancji, tym komora baku bardziej wypełniona paliwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika”