Wsteczny oraz jedynka problem ze znalezieniem biegu

Moderator: Dziki Mar

ODPOWIEDZ
Andros22
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2022, o 20:00
VIN: Wdb2030071a588015

Wsteczny oraz jedynka problem ze znalezieniem biegu

Post autor: Andros22 »

Pacjent w203, 2.2CDi, rocznik 2003, silnik M646, Numer skrzyni jaki znalazłem po vin to 716604 01 816024
Hej Panowie,
Pojawił mi się w ostatnim czasie problem ze zmianą biegów, skrzynia manualna 5 biegowa, przebieg 100tys, samochód ostatnie kilka lat więcej stał niż jeździł.
Próbuje go rozruszać i po dwóch tygodniach jazdy od czasu do czasu mam problem z wrzuceniem jedynki i wstecznego, tak jakbym nie mógł znaleźć biegu.czasami jak nie mogę znaleźć jedynki wrzucam dwójkę i spowrotem jedynkę i tak to działa od razu, czasami po kilkukrotnym wyrzuceniu i wrzuceniu biegu też go znajduje.
Dajcie znać co o tym myślicie. Samochód stał około dwa lata, może warto coś sprawdzić wymienić nie grzebiąc się od razu w skrzyni.
Taka mała aktualizacja, na zimnym silniku w sumie zawsze muszę przechodzić z dwójki na jedynkę, bo jedynki nie mogę wbić bezpośrednio. W momencie jak odpalam silnik na sprzęgle z wrzucono jedynka to problem nie był zauważalny. Katując dzisiaj drążek z jedynki na dwójkę i na wsteczny zauważyłem, że w momencie kiedy wrzucę z jedynki na luz, puszczę sprzęgło i jeszcze raz wcisne sprzęgło nie można wogole wrzucić jedynki. Z kolei jezeli wrzucę którykolwiek inny bieg bo każdy inny wchodzi to wtedy jedynka już wchodzi gładko, to samo dotyczy wstecznego, jak zwolnię sprzęgło i wcisne jeszcze raz bezpośrednio wstecznego nie wrzucę, muszę najpierw 2 albo wyższy bieg i wtedy wsteczny wchodzi od razu leciutko
Przejrzałem forum w poszukiwaniu wsparcia i odpowiedzi, ale moim zdaniem nie jest to ustandaryzowane, więc dla własnej wiedzy jest fajnie to wszystko przeczytać, ale jeżeli mamy odnieść się do swojego konkretnego problemu to w sumie nie wiadomo pod co do końca się podczepić bo mamy różne skrzynie, różne modele, różne przebiegi i różne objawy.
Awatar użytkownika
Przybek
Moderator VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 8 lis 2017, o 02:23
VIN: WDB2032081F659063
Lokalizacja: Łódź

Re: Wsteczny oraz jedynka problem ze znalezieniem biegu

Post autor: Przybek »

Poczytaj temat "jaki olej i ile go wchodzi do skrzyni" i od tego bym zaczął, a potem bym poszukał luzu na mechanizmie wybierania biegów ("kulka" na końcu wybieraka - też jest temat o tym).

I taka bardzo prozaiczna rzecz - płyn hydrauliczny sterujący wysprzęglikiem to był kiedykolwiek wymieniany?

I skrzynia jest 6-tka a nie 5-ka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skrzynia biegów i sprzęgło”