NAPRAWA ZAMKA

Instrukcje własnoręcznych napraw. PROSZĘ NIE ZAKŁADAĆ TU TEMATÓW Z PYTANIAMI JAK COŚ ZROBIĆ!!!

Moderator: Dziki Mar

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tpolo
VIP
Posty: 186
Rejestracja: 23 wrz 2008, o 07:41
VIN:
Lokalizacja: warm-mazur

NAPRAWA ZAMKA

Post autor: tpolo »

NAPRAWA ZAMKA
Do naprawy niezbędne są (oprócz samozaparcia oraz cierpliwości):
-zakupinie zamka od dowolnego volkswagena rocznik 1980-95 koszt około 10 pln na złomowisku (fot 5.)celem pozyskania części zapasowych,
-nity zrywne stalowe fi 5mm, parę sztuk wraz z nitownicą
-zestaw kluczy ampulowych,
-wiertarka,
-komplet wierteł,
-plastikowy klin do rozbiórki tapicerek,
-szczypce
-dobrze mieć też troszkę różności w warsztacie gdyż nieda sie opisać dokładnie co i jak
-dla mniej zaawansowanych proponuję zatrudnienie osoby trzeciej do podawanie piwa i podtrzymywania, tzw trzecia ręka.
Demontaż:
-wyjmujemy kluczyk ze stacyjki i odkładamy,nie wkładamy go do końca naprawy, gdy jednak skusi nas chęć sprawdzenia czy naprawa się powiodła na zdemontowanym zamku pamiętamy o podłączeniu wszystkiego co odpieliśmy i sprawdzamy to dwa razy(żeby błędów w komputer nie napchać),
-zdejmujemy tapicerkę z drzwi(jest to proste i opisane już na forum, uwaga na kable od elektrycznych szyb i linkę klamki),
-dla wygody wymontowałem poduszke powietrzną (trzeba rozwiercić nity) nie odpinając jej a tylko podwieszając,
-odklejamy wygłuszenie drzwi do takiego stopnia żeby był swobodny dostęp do okolic zamka i ogólnie było wygodnie,
-rozwiercamy nity prowadnicy szyby i luzujemy ją
-wykręcamy śruby mocujące zamek i wyciągamy go powoli, bez zbędnego pośpiechu z drzwi(proszę zwrócić uwagę na kabel, linkę i położenie zamka w czasie wyciągania-jest ciasno i trzeba pomanewrować powyższym)
-rozbieramy oba zamki czyli od volkswagena i wyciągamy z niego potrzebną sprężynkę fot.2, i zdejmujemy obudowę z zamka naszego szczęścia fot.4
-znajdujemy w uszkodzonym zamku połamaną sprężynę i usuwamy obie jej części,(trzeba je usunąć, mogły by zablokować lub uszkodzić śmiertelnie zamek w przyszłości) jedna z części powinna znajdować się w ramieniu pokazanym na foto 4.
_montujemy sprężynkę dawcy do zamka merola,(jeden koniec do rowka pod ramieniem drugą w otwór w dźwigni i tu przyda się troszkę cierpliwości i zdolności manualnych)ręcznie sprawdzamy czy działa składamy ostrożnie nie pomijając niczego podpinamy do moduły i próba
działania,
-jeśli wszystko gra,a musi montujemy zamek w drzwiach,składamy wszystko trzaskamy drzwiami i jesteśmy szczęśliwi dopijając ostatnie piwko.
Jeśli ktoś znajdzie jakiś błąd w opisie lub niezrozumiałość to piszcie na prv-postaram się rozwiać wątpliwości i poprawić opis.
Padła mi z drugiej strony- od kierowcy. Są dwie sprawy które są ważne przy naprawie i kupnie dawcy sprężynki, dawca musi być z odwrotnej strony, czyli jeśli zdechł prawy zamek kupuje zamek lewy i odwrotnie gdy padnie lewy kupujemy prawy. To rozwiązuje problem niepasującej sprężynki opisany kilka odpowiedzi niżej.
Aby wyjąć zamek z drzwi kierowcy trzeba wymontować klamkę wraz z zamkiem, jest to bardzo proste wystarczy na wysokości zamka zerwać uszczelkę drzwi (dwa zatrzaski) i przez górny otwór wykręcić śrubkę wkrętakiem torx chyba 20. Wkładka wychodzi wraz z częścią klamki.
POZDRO
Niebawem uzupełnię foto story.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 8 gru 2009, o 22:11 przez tpolo, łącznie zmieniany 2 razy.
T 200CDI-500.000 km na osiach i jedziemy dalej, kolektor zreanimowany, znowu pełna moc :-)
Awatar użytkownika
mercfan
VIP
Posty: 4258
Rejestracja: 9 lut 2008, o 09:47
VIN:
Lokalizacja: Rzgów/Łódź

Post autor: mercfan »

No dla mnie teraz jest sprawa jasna, o która sprężynkę chodzi :usmiech: Dzięki tpolo, za instruktarz :ok:

Nie ma to jak działania bojowe w domowym zaciszu. Na eleganckim stole troszkę smaru to się w serwetkę wytrze, poległych zakopie w doniczce i nikt nie zauważy :rotfl:
W211 200k 2005
W203 200k 2002
W124 300D 1991
W220 S320 CDI OM613 2004
W140 S320 M104
W211 E200 WDB2110411B360552
W212 E200
Awatar użytkownika
Wesoł
VIP
Posty: 915
Rejestracja: 9 wrz 2008, o 14:33
VIN:
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Wesoł »

Czy uszkodzenie tej sprężynki objawia się "skakaniem" bolca od zamka?
ex w203 200CDI T
WDB2112201B000001
Awatar użytkownika
tpolo
VIP
Posty: 186
Rejestracja: 23 wrz 2008, o 07:41
VIN:
Lokalizacja: warm-mazur

Post autor: tpolo »

Dokładnie. Jak igła w maszynie do szycia lub brzeszczot w wyrzynarce
T 200CDI-500.000 km na osiach i jedziemy dalej, kolektor zreanimowany, znowu pełna moc :-)
tomaszek71
VIP
Posty: 9
Rejestracja: 12 lut 2009, o 16:49
VIN:
Lokalizacja: zabrze

Zameczek

Post autor: tomaszek71 »

Toś mi bratku życie uratował :ok: przedwczoraj ta maszyna do szycia mi się objawiła myślałem że to jakaś dodatkowa funkcja w moim :mb:
w sobotę zabieram się do pracy. :hejka:
Awatar użytkownika
MZR
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 20 lut 2009, o 14:31
VIN:
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: MZR »

U mnie to samo. 3 dni temu zaczęła wyszywać. Już myślałem, że to jakaś poważniejsza usterka a to sprężynka :usmiech: Chyba typowa usterka w W203...
album_personal.php?user_id=1675
===W203 C200 KOMPRESSOR KOMBI ELEGANCE 2002 XII===
========W108 280SE AUTOMATIC USA 1971r.=========
=============NYSA M522 TOWOS 1993=============
Awatar użytkownika
madralf
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2008, o 21:17
VIN:
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: madralf »

Witam. Czy "dowolnego zamka" oznacza, że obojętnym jest czy ten zamek od VW jest "lewy" albo "prawy"? Te sprężynki są identyczne?

Dziękuję za wyjaśnienie niepewności!

Pozdrawiam wszystkich kierowców W203 :)
W203 220 CDI '03 Avantgarde
buryy
VIP
Posty: 27
Rejestracja: 25 maja 2008, o 22:25
VIN:
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: buryy »

Tpolo, bez większych problemów z pomocą Twojej instrukcji wymieniłem uszkodzone sprężynki. :ok:
madralf pisze:Czy "dowolnego zamka" oznacza, że obojętnym jest czy ten zamek od VW jest "lewy" albo "prawy"? Te sprężynki są identyczne?
Nie ma znaczenia czy lewy czy prawy, sprężyna jest ta sama.

Gdyby ktoś potrzebował mam jeszcze kilka takich zamków
Pozdrawiam
ECO: S203 2,2CDI
FUN: VW Golf mk1 '79 410/495 /AMG killer/
Awatar użytkownika
nawaho76
VIP
Posty: 120
Rejestracja: 26 paź 2007, o 20:52
VIN:
Lokalizacja: Białystok

Post autor: nawaho76 »

A już miałem nadzieje że w tylnych drzwiach sprawa wyglada identycznie. Rozebralem,rzeczywiscie uszkodzona sprężynka, ale budowa zamka jednak inna. No i mam problem z umiejscowieniem narządu dawcy. Może ktos naprawiał tylny zamek ?
S203 270cdi Elegance Automat 2002r
album_personal.php?user_id=36
Awatar użytkownika
noc
Ekspert
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2009, o 17:20
VIN: WDB2030461F911681
Lokalizacja: Warszawa Drugi sort.

Post autor: noc »

Tak próbowałem wsadzić, peanami chirurgicznymi pracownikowi się udało.Jak?, nie wiem, ja miałem dosyć. :zly:
Śniłem o księżniczkach i mam cudowną żonę,
śliczną córkę, piękną Mercedes
małą srebrną W203 1,8 K

Naprawiam MB prawie pół wieku
13 certyfikatów MB - Stuttgart.
Warsztat W-wa/Ursus tel. (22)6626890
Zwykle tu: http://www.w212.pl/
Awatar użytkownika
V126
VIP
Posty: 6785
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:46
VIN:
Lokalizacja: Lublin

Post autor: V126 »

Ale sprężynka jest ta sama?
C200 CDI 2002 AVANTGARDE ESTATE WDB2032041F212729 I UNITRA GRA!!!
Awatar użytkownika
noc
Ekspert
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2009, o 17:20
VIN: WDB2030461F911681
Lokalizacja: Warszawa Drugi sort.

Post autor: noc »

Zakładana była taka sama.Jak wyglądała po założeniu, lepiej nie pisać.Ważne, że nadal działa.
Śniłem o księżniczkach i mam cudowną żonę,
śliczną córkę, piękną Mercedes
małą srebrną W203 1,8 K

Naprawiam MB prawie pół wieku
13 certyfikatów MB - Stuttgart.
Warsztat W-wa/Ursus tel. (22)6626890
Zwykle tu: http://www.w212.pl/
Awatar użytkownika
nawaho76
VIP
Posty: 120
Rejestracja: 26 paź 2007, o 20:52
VIN:
Lokalizacja: Białystok

Post autor: nawaho76 »

A ja dzis zamowiłem na alledrogo drugi. Stwierdziłem ze to ponad moją cierpliwosc. Ale moze wysle koledze i kolega da rade :haha:
S203 270cdi Elegance Automat 2002r
album_personal.php?user_id=36
Awatar użytkownika
noc
Ekspert
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2009, o 17:20
VIN: WDB2030461F911681
Lokalizacja: Warszawa Drugi sort.

Post autor: noc »

Nie wiem czy jak drugi raz pracownik taki zamek by zobaczył, to nie złożył by podania o urlop.
:boisie:
Śniłem o księżniczkach i mam cudowną żonę,
śliczną córkę, piękną Mercedes
małą srebrną W203 1,8 K

Naprawiam MB prawie pół wieku
13 certyfikatów MB - Stuttgart.
Warsztat W-wa/Ursus tel. (22)6626890
Zwykle tu: http://www.w212.pl/
damciu
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 14 cze 2009, o 19:31
VIN:
Lokalizacja: niewiem

Post autor: damciu »

Witam.właśnie skonczyłem wymieniać tą sprężynke fakt nie odwracalny że to ona była przyczyną tej maszyny do szycia w LP drzwiach.jednak co do sprężynki to owszem zakupiłem na szrocie zamek od starego wv z przednich lewych drzwi wyjąłem sprężynke ale okazało sie że jest ona w inną strone odwrócona. powyginałem jej nóżki tak zeby pasowało i narazie śmiga(w teście końcowym) jednak zobaczymy jak długo.Wszystkim życzę cierpliwości i satysfakcji przy wymianie można naprawde dużo zaoszczędzić [może nie czasu ale kasy napewno];)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZRÓB TO SAM”